V dňoch od 13.03.2023 do 19.03.2023 prebiehala celoslovenská akcia s názvom „Týždeň mozgu“ organizovaná SLOVENSKOU ALZHEIMEROVOU SPOLOČNOSŤOU. V rámci Slovenska sa na rôznych miestach uskutočnili prednášky, besedy, tréningy pamäte, prezentácie, ktorých nosnou témou bol mozog a možnosti ako si zachovať svoj mozog v čo najlepšej kondícii, aby bol stále v pohotovosti.
Do tejto zaujímavej akcie sme sa rovnako ako po iné roky zapojili aj my. Stretnutie sa uskutočnilo dňa 15.03.2023 v spoločenskej miestnosti Centra rozvoja pracovných zručností. Stretnutie zorganizovali sociálne pracovníčky v spolupráci s inštruktorkami sociálnej rehabilitácie, ktoré v úvode stretnutia prijímateľom ozrejmili pri akej príležitosti sme sa stretli a v krátkosti priblížili tému stretnutia. Zaoberali sme sa otázkami typu: Ako funguje náš mozog? Prečo je dôležité stimulovať ho celý život? Čo nám pomáha a čo naopak škodí.
Nesmieme tiež zabudnúť, že Alzheimerova choroba je progresívne ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnému pomalému odumieraniu buniek v mozgu. U ľudí postihnutých Alzheimerovou chorobou dochádza postupne k zmene osobnosti a oslabeniu pamäte, sú úzkostní, ľahšie sa unavia, či rozrušia. Sú náchylnejší k depresiám, ťažko sa vyrovnávajú so zmenami. Najhoršie je neskoré štádium tejto choroby kedy strácajú schopnosť koordinácie pohybov a vyžadujú si pomoc v samoobslužných činnostiach, nespoznávajú svojich blízkych, či priateľov, strácajú schopnosť samostatného pohybu a sú plne odkázaní na pomoc druhej osoby.
Následne vystúpil pán Oravkin, ktorý ako zástupca Rady prijímateľov všetkých prítomných na stretnutí srdečne privítal. Priblížil nám na základe svojich predchádzajúcich pracovných skúseností z čias, kedy pôsobil ako pracovník záchrannej služby, akým dôležitým orgánom ľudského tela je mozog, aké sú jeho časti, aké funkcie riadi a čo všetko ovplyvňuje. K bohatým skúsenostiam pána Oravkina prispeli svojimi vedomosťami na danú tému aj ostatní prijímatelia, na základe čoho nám vznikla naozaj zaujímavá beseda obohatená aj o životné skúsenosti našich prijímateľov.
V rámci nášho stretnutia sme sa venovali aj rôznym rozumovým a kognitívnym aktivitám, cvičeniam, hádankám, či hlavolamom. Naša diskusia bola veľmi zaujímavá a dynamická.
Zapísala : Mgr. Miroslava Oravcová – sociálna pracovníčka
Priložené fotografie