Dňa 02.08.2023 OZ Štvorlístok pre každého, ktorého cieľom je vytvárať materiálne, technické a fondové podmienky pre uspokojovanie kultúrnych, informačných, vzdelávacích, sociálno - spoločenských a voľno-časových potrieb pre prijímateľov sociálnej služby Domova sociálnych služieb Čeláre-Kirť, zorganizovalo zájazd pre prijímateľov maďarskej národnosti, na pútnické miesto Mátraverebély-Szentkút.
Mátraverebély-Szentkút sa nachádza pri slovensko-maďarských hraniciach. Podľa tradície v roku 1091- 92 kráľ svätý Ladislav pri úteku pred svojimi nepriateľmi sa práve tu dostal na okraj priepasti. Pokračovanie v ceste bolo beznádejné, on však pohnal svojho koňa do skoku a na tomto mieste vyvrel prvý prameň. Prvé záznamy o uzdravení sú z 13. storočia, keď sa Panna Mária v náručí s malým Ježišom zjavila nemému pastierovi z obce Mátraverebély a prikázala mu, aby začal kopať do zeme a napil sa z vyvierajúceho prameňa. Chlapec uposlúchol a po napití sa z prameňa sa mu rečové schopnosti vrátili. Správa o tejto udalosti sa ihneď rozniesla. Obec začalo navštevovať množstvo pútnikov a z tohto dôvodu v roku 1210 bol postavený v obci kostol, odkiaľ sa pútnici procesiou dostávali k prameňu v údolí Szentkút. V roku 1258 už mal tento kostol odpustové výsady. Od 15. storočia aj samotné Pútnické miesto disponovalo odpustovými výsadami udelenými najväčším pútnickým miestam. Pápež Klement XI. v roku 1700 dal vyšetriť niekoľko zázračných uzdravení v Szentkúte a uznal ich pravdivosť.
V deň našej návštevy sa slávil sviatok Porciunkula. Cirkevné obrady v tento sviatok sú odslúžené za obyvateľov sociálnych domovov. Naši prijímatelia sa zúčastnili svätej omši a prijali hromadné vyslúženie sviatosti pomazania chorých. Svätu omšu celebroval jágerský arcibiskup, metropolita- Csaba Ternyák.
Prijímatelia tento deň prežívali v pokojnej atmosfére. Páčilo sa im, že omša bola odslúžená v prírode. Po prijatí sviatosti chorých sme sa vybrali na túru. Objavili sme stopu potkovy v skale, ktorá potvrdzuje legendu o Sv. Ladislavovi. Ochutnali sme všetky skryté pramene v lese. Nabrali sme si zázračnú vodu zo svätej studni, pomodlili sme sa pred sochou Lurdskej panenky Márie spoločne s rehoľnými sestrami a každý účastník si zakúpil sv. ruženec. Pred odchodom sme ešte ochutnali maďarské špeciality ako sú gaštanové pyré, šomlói galušky, pečené brašovské mäso. Milovníci halušiek si mohli vychutnať aj bryndzové halušky, síce v Maďarsku sa volajú ako strapačka, ale prijímatelia tvrdili, že chuťovo boli ako naše.
Táto púť, nás duchovne naplnila, každý z nás načerpal nové sily do ďalšieho života, ktoré sú pre našich prijímateľov veľmi potrebné.
Ďakujeme OZ ŠTVORLÍSTOK PRE KAŽDÉHO, že nám umožnilo prežiť taký krásny požehnaný deň!
Zapísala: Mgr. Mária Víziová – sociálna pracovníčka
Priložené fotografie