• Vitajte v ZSS Salustia - SZSZI Salustia
Jazyk/Nyelv 

Domov sociálnych služieb Čeláre-Kírť: Rekonštrukcia barokového kaštieľa

erb

Evidenčné číslo zmluvy uzatvorenej s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky: MK – 3342/2017/1.1

    Domov sociálnych služieb Čeláre-Kírť sa v koncom roka 2016 zapojil do dotačného programu 1.1 Obnovme si svoj domov – Obnova kultúrnych pamiatok – výmena okenných výplní kaštieľa prostredníctvom projektu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a v týchto dňoch prebieha samotná realizácia projektu. Náklady na výmenu historických okien predstavujú sumu 27 922,56 €. Hlavným cieľom projektu je obnova okenných výplní na budove kaštieľa chránenej pamiatkovým zákonom. Nové okná sa realizujú podľa vzoru existujúcich okenných výplní z dreva s izolačným dvojsklom, s dodržaním veľkosti, tvaru a členenia. Odborno-remeselným spôsobom sa odstránia všetky novodobé okenné mreže so zachovaním historických kovových mreží v svetlíkoch a závesných prvkov.

    Budovy v správe DSS s krásnym areálom slúžia od roku 1953 duševne a telesne postihnutým mužom a ženám, ktorí z neprekonateľných dôvodov nemohli zostať vo svojej rodine. V súčasnosti sa v objekte zabezpečuje sociálna starostlivosť s celoročnou formou pobytu zdravotne postihnutým občanom s duševnými poruchami a poruchami správania, s Huntingtonovou chorobou a schizofréniou. Rozloha celého areálu vrátane rozsiahleho parku je viac ako 9 ha. Pôvodná budova kaštieľa sa nezachovala, bola zničená počas II. svetovej vojny. Správcovskú budovu, ktorá je chránená pamiatkovým úradom pre čisté prvky barokového slohu, DSS Čeláre-Kírť prevádzkuje dodnes.

    Keby prekrásne stromy lesoparku a múry historickej budovy prehovorili, možno by sme sa dozvedeli zaujímavé príbehy o živote ich tvorcoch a majiteľoch. Možno by ich hrialo pri srdciach, že o kultúrne dedičstvo, ktoré budovali počas svojho života a zanechali súčasnej generácií je aj po viac ako sto rokoch vzorne postarané a zveľaďované.

    Prvé historické písomné zmienky o samotnej osade „Ipolykürt“ sa zaznamenali a sú datované rokom 1373. Historickú budovu – vtedajšiu najväčšiu budovu v okolí postavil Ferencz Prónay v roku 1790. Ďalším majiteľom veľkostatku bol János Botlik a v roku 1909 veľkostatok odkúpil gróf Keglevich István. Gróf Keglevich exestujúcu kúriu zveľadil, na základe vlastného projektu postavil klasicistický veľkolepý poschodový kaštieľ. Pripojil k nej 25 holdový pozemok, kde vytvoril veľký anglický park s množstvom zaujímavých stromov privezených z ďalekej cudziny. Medzi pozoruhodnosti kaštieľa patrili: knižnica (4 000 zväzkov kníh), zbierka mincí, starých pečatidiel, miniatúrnych predmetov – podobizní, vejárov, zbraní (napr. meč Jána Hampa zo začiatku 16. storočia) a rodinná obrazáreň.

    Pred II. svetovou vojnou celý majetok odkúpili veľkostatkári Dr. Zágonyi Barra Károly a Stühmer Jenő, no žiaľ v dôsledku vojny bola budova kaštieľa zničená. Zachovala sa len ubytovacia časť barokového kaštieľa (budova Prónayovcov).

    Budova Prónayovcov, objekt v súčasnosti realizovaného projektu, je vzácnou ozdobou Domova sociálnych služieb, o ktorú je pravidelne postarané pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu. Poďakovanie patrí každému, kto svojou prácou a finančnou podporou prispel k obnove kultúrnej pamiatky: Ministerstvu kultúry SR, Úradu BBSK, šikovným majstrom firmy, ktorí svojou precíznou prácou prispeli k vernej rekonštrukcii patričnej časti budovy a v neposlednom rade zamestnancom Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica – pracovisko Lučenec za starostlivé odborné metodické usmernenie.

Priložené fotografie