10. október je Svetovým dňom duševného zdravia. V tento deň upriamujeme pozornosť na význam duševného zdravia. Je veľmi dôležité, aby sme si neustále zdôrazňovali význam duševného zdravia v kvalite nášho života a z tohto dôvodu sme aj my usporiadali pre našich prijímateľov sociálnej služby besedu na danú tému.
Cieľom besedy bolo informovať prijímateľov o duševnom zdraví, o faktoroch ktoré ho ovplyvňujú a tiež o podporných faktoroch ktoré môžu prispieť k dobrému duševnému zdraviu. Povedali sme si jednotlivo o každom ovplyvňujúcom faktore - o genetike, fyzickom zdraví, životných udalostiach, dlhodobom strese, medziľudských vzťahoch o schopnosti ovládať emócie, o životnom štýle, o konzumácii návykových látok a o prostredí v ktorom žijeme.
Medzi podporné faktory patrí najmä stabilná nálada, spokojnosť so samým sebou, dobré medziľudské vzťahy, záujem o svoje zdravie. Pripomenuli sme si aj význam prepojenie medzi duševným zdravím a vytvorením bezpečného a zdravého životného prostredia, v ktorom trávime veľkú časť života. Prostredie môže pôsobiť ako ochranný faktor pre duševné zdravie a zároveň ovplyvniť celkovú kvalitu života a produktivitu práce. Naše vzťahy sú totiž pre nás zdrojom dôležitej spätnej väzby, nachádzame v nich zábavu a oddych a zároveň tvoria podpornú sieť.
Duševné zdravie je veľmi dôležité a preto by sa mu mala venovať rovnaká pozornosť a starostlivosť ako zdraviu telesnému.
Záujem o túto tému bol zo strany prijímateľov veľký. Diskusia bola živá, zapojilo sa do nej mnoho prijímateľov, ktorí mali veľa otázok a tiež sa s nami podelili aj o svoje skúsenosti pri udržiavaní duševnej pohody, čo prezentovali aj odpoveďami na jednoduché otázky (Čím by ste potešili svojho kamaráta, alebo seba, napíšte tri veci za ktoré ste vďačný, čo vám zlepší náladu a čo konkrétne robíte vy pre svoje zdravie).
Zapísala: Mgr. Anna Hukeľová - sestra
Priložené fotografie