• Vitajte v ZSS Salustia - SZSZI Salustia
Jazyk/Nyelv 

Poznávame krásy Slovenska

20240214_145811

Tak ako v minulom roku, kedy sme sa s našimi prijímateľmi vydali na potulky a objavovali krásy Slovenska, rovnako tak aj v tomto roku pokračujeme v plnení prianí našich prijímateľov. Na úvodnom stretnutí Rady prijímateľov sociálnej služby začiatkom februára odznelo od prítomných prijímateľov, ako aj od členov Rady prijímateľov, že by veľmi radi v rámci výletov pokračovali v navštevovaní miest, ktoré nesú známky histórie. 

Členka Rady PSS a zástupkyňa ubytovacieho domu Breza, pani Báťová navrhla výlety na hrady a zámky Slovenska, také ktoré sú napríklad v blízkosti nášho okresu. Poznamenala tiež, že sa rada aj sama niektorých takýchto výletov zúčastní, pretože sa bude aspoň na chvíľu v tak nádhernom prostredí cítiť ako „dvorná pani.“

Prianie pani Báťovej, ale aj ostatných prijímateľov sme sa preto rozhodli splniť v naozaj symbolický deň – 14. februára na Deň sv. Valentína, kedy sme sa vybrali na výlet spoločne s prijímateľmi, ktorí o výlet prejavili záujem a tieto miesta ešte nenavštívili. 

Prvá z našich ciest smerovala do Kremnice, kde sme spoločne s prijímateľmi navštívili historicky známu Mincovňu, ktorej príbeh sa začal odvíjať s udelením privilégií mestu Kremnica v roku 1328 a je jedným z najstarších nepretržite vyrábajúcich mincovní na svete. V úvode prehliadky sme si pozreli krátky film o mincovni, ktorý nám bližšie priblížil výrobu mincí. Okrem mincí sa na tomto mieste vyrábajú na požiadanie aj medaile, žetóny, odznaky, ... História, ako aj súčasná výroba mincovne našich prijímateľov zaujala a boli ohromení z celého procesu výroby, o ktorom nás poinformovala pani sprievodkyňa. Po týchto cenných informáciách, vďaka ktorým sme sa opäť naučili niečo nové a zaujímavé, sme sa rozhodli pre spoločný obed. Cestou sme sa preto zastavili na kolibe v obci Kriváň, kde si naši prijímatelia objednali a pochutnali na jedlách podľa vlastného výberu, najčastejšie to bývajú ich obľúbené bryndzové halušky.

Po obhliadke kremnickej mincovne naše cesty smerovali do rozprávkovo nádherného prostredia Haličského zámku. Navštíviť hrady a zámky bolo prianím aj jednej z účastníčok tohto výletu. Pani Báťová sa nevedela vynadívať z toľkej honosnosti a pompéznosti, ktorú prostredie Haličského zámku ponúka. V tomto nádhernom prostredí sme sa všetci cítili naozaj výnimočne. Posedeli sme si pri kávičke a koláčiku a užívali si atmosféru a veľkoleposť, ktorá nás obklopovala. Pani Báťová na záver poďakovala za splnené prianie, rovnako ako ona aj ostatní prijímatelia boli s výletom veľmi spokojní a tešia sa na ďalšie takéto spoločné výlety, ktoré na nás ešte len čakajú. 

Zapísala: Mgr. Miroslava Oravcová-sociálna pracovníčka 

Priložené fotografie